آموزش مجازی و پیامدهای افت تحصیلی


دو سال از وضعیت تحمیل شده به فضای آموزشی کشور به دلیل ویروس کرونا می گذرد و اکنون مدارس و دانشگاه ها به شرایط قبلی خود بازگشته اند و رو در رو کار می کنند، ما شخصا زندگی می کنیم و این یکی از موارد است. آنچه معلمان مدارس و اساتید دانشگاه را بیش از پیش نگران می کند وضعیت تحصیلی فعلی آنهاست. حداکثر کاهش تعداد دانشجو در آزمون های حضوری و البته افت بسیار زیاد تعداد دانش آموزان در امتحانات پایان ترم بسیار نگران کننده است. البته این موضوع چندان دور از انتظار نیست که نمرات بالای ۱۹ و ۲۰ در آموزش مجازی در اکثریت قریب به اتفاق افت قابل توجهی داشته باشد.

آموزش مجازی با همه فراز و نشیب هایش چه از نظر زیرساختی و چه از نظر محتوایی به پایان رسید و اکنون دانش آموزان در ایام امتحانات با نبردی گسترده مواجه شده اند و در نهایت دوباره آموزش های پاییزی جراحان از آموزش مجازی حاصل شده است. البته افت تحصیلی تنها بخشی از داستان است. بچه‌هایی که دو سال پیش پشت نیمکت‌های مدرسه و صندلی‌های دانشگاه می‌نشستند، زمین تا آسمان با آنچه امروز با آن روبرو هستیم تفاوت دارند. این تفاوت ها تنها در وضعیت تحصیلی نیست، بلکه در تعامل با همکلاسی ها، معلمان و اساتید نیز هست. به گفته یکی از اساتید دانشگاه: «آموزش مجازی راه را برای تقلب در امتحانات چه از طریق استفاده از منابع درسی و چه از طریق گروه همتایان هموار کرد و تعداد اساتید در کلاس های گذشته بی سابقه بود و اکنون با شرایط منحصر به فردی مواجه هستیم که دانش‌آموزانی که هنوز در فضای مجازی و گاهی در زمان امتحان به دلیل تقلب برای پاسخ به سوالات امتحانی حضور دارند.

آموزش مجازی و افت تحصیلی
آموزش مجازی و افت تحصیلی

این کاهش دانشگاهیان در رشته های دانشگاهی که دارای واحدهای کاربردی بسیار بیشتری نسبت به سایر رشته ها هستند، بیشتر محسوس خواهد بود و لازم است تا حد امکان از سوی مسئولان دست اندرکار توجه شود. دانش آموزانی که تقریباً دو مقطع تحصیلی خود را رها کرده اند، در بسیاری از دروس مرتبط دچار مشکل می شوند و حتی گاهی اوقات درک اولیه بسیاری از مفاهیم اولیه را ندارند که البته اکنون بار سنگین جبران این ضررها بر دوش معلمان است و اساتید در این دو سال از هیچ تلاشی فروگذار نکردند.

البته بسیاری از مدارس در تابستان طرح های جبرانی اولیه را تنظیم خواهند کرد، اما وضعیتی که با آن مواجه هستیم نیازمند نگاه جدی تری است تا از بروز مشکلات احتمالی در سال های آینده جلوگیری شود. حتی در این زمینه، مهمت علی الزلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در گفت و گو با رسانه ها گفت: در آموزش اینترنتی که به دلیل ویروس کرونا در آن شرکت کردیم، دانشجویان دچار کاهش شدند. تعداد اساتید برای استفاده از کلاس های ترم گذشته ممکن است دانشجویی در یک درس نمره قبولی داشته باشد اما به دلیل آموزش مجازی آن درس را به خوبی درک نکرده باشد، لذا اساتید باید به این دسته از دانشجویان اجازه شرکت در دوره را بدهند. کلاس های ترم قبل و درک مفاهیم کلاس.

شاید بتوان با تدابیری مانند آنچه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد، تلاش کرد تا برخی از خسارات این حوزه در دوران کرونا را جبران کرد تا وضعیت به گونه ای پیش برود که نظام آموزشی کشور به روزهای قبل باز خواهد گشت.

ردا خوشدل – کارشناس اجتماعی