آغاز ثبت نام بهبودیافتگان در پنجره کشوری خدمات دولتی


هفته گذشته مقامات وزارت کار قول دادند که سیستمی را برای ثبت نام متقاضیان جدید برای حمایت معیشتی راه اندازی کنند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، مدتی است که مشمولان حمایتی ثبت نام شده اند. تعدادی از ثبت نام کنندگان اجازه دریافت یارانه را نداشتند و در این زمینه اعتراض کردند. دولت برای بازماندگان حمایتی که شرایط دریافت حمایت را دارند، مصوبه جدیدی را ابلاغ کرد. بازماندگان مزایایی که قادر به دریافت یا ثبت نام برای مزایای جدید نیستند، یا بازماندگان مزایایی که در ثبت نام مشکل داشتند، می توانند مجددا ثبت نام کنند. به احتمال زیاد پرداخت کمک به بازماندگان این کمک تا پایان تیرماه مشخص خواهد شد. تا کنون ۲.۵ میلیون نفر نتوانسته اند حمایت دریافت کنند و در لیست بازمانده ها قرار دارند.

شرایط و ضوابط ثبت نام برای بازماندگان امدادی

این سامانه امکان ثبت نام در «پنجره ملی خدمات هوشمند دولتی» را برای بازماندگان فراهم کرد. همچنین به دلیل آزمایشی بودن این سامانه، در صورت قطع دسترسی به فرآیند ثبت نام، متقاضیان می توانند با تکرار مراحل ثبت نام و در صورت بروز مشکل، صفحه مرورگر خود را به روز کنند.

ورود به این سامانه با شماره تماس و درج کد ملی امکان پذیر خواهد بود.

در صورتی که افراد مشمول پرداخت سود باشند، این سامانه به صورت خودکار دریافت کننده حمایت را شناسایی می کند و پنجره ثبت نام برای آن افراد باز نمی شود.

همچنین در صورت انتخاب فرد واجد شرایط برای دریافت مزایای بدون نیاز به ثبت نام جدید توسط سامانه، پیامی با این مضمون ظاهر می شود: «با توجه به اینکه به عشر اعلام شده توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اردیبهشت ماه اعتراض دارید، به آدرس وزارتخانه مذکور به سایت hemayat.mcls.gov.ir مراجعه فرمایید.

به این ترتیب افرادی که به عشریه و مبلغ پرداختی اعتراض دارند می توانند به سامانه «حمایت» وزارت کار به نشانی فوق مراجعه و درخواست بررسی عشریه را ثبت کنند.

حمایت از پرداخت ها به معترضان و نجات بازماندگان در ماه ژوئیه

آن طور که سخنگوی حمایت هدفمند در خصوص آخرین مورد رسیدگی به درخواست معترضان برای دریافت معیشت گفت: به درخواست این افراد از ابتدا توسط وزارت رفاه رسیدگی شده است. با تمرکز رئیس جمهور شب گذشته، انتظار می رود که اداره رفاه اسامی معترضانی که واجد شرایط دریافت حمایت هستند را تا زمان پرداخت مزایای TER در اختیار سازمان هدفمندی حمایت قرار دهد.

وی بیان کرد: وظیفه رسیدگی به درخواست معترضان و بازماندگان برای دریافت معیشت با وزارت رفاه است و سازمان هدفمندی یارانه ها صرفا یارانه معیشتی را طبق لیست ارائه شده از سوی وزارت رفاه واریز می کند.

حسینی افزود: با توجه به اینکه تاریخ پرداخت یارانه معیشتی بیستم هر ماه خواهد بود، شرایط تجمع کنندگان و بازماندگان یارانه جدید تا این تاریخ مشخص می شود. ضمنا امکان ثبت اعتراض برای کسانی که اعتراضشان پذیرفته نشده است نیز وجود خواهد داشت.

سخنگوی سازمان حمایت از هدفمندی در عین حال برای چندمین بار تایید کرد: این سازمان در خصوص دریافت حمایت های پولی به هیچ فردی پیامک ارسال نمی کند. لذا شهروندان مراقب پیامک های افراد سودجو بوده و فریب آنها را نخورند.

پشتیبانی را هدف قرار دهید و سعی کنید با بقیه حمایت ها مقابله کنید

رئیسی روز شنبه در حاشیه سخنان خود گفت: هم در جلسات شورای دولت و هم در جلسه شورای اداری استانداری ها به همه استانداران و مدیران تاکید کردم که با مردم ارتباط برقرار کنند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر ارزیابی خود از اجرای نظام توزیع عادلانه یارانه ها تا به امروز، چه فرصت هایی را فراهم کرده و از چه زیان هایی جلوگیری کرده است، گفت: با توجه به موضوع هدفمندی و انجام توزیع. در مورد عادلانه بودن یارانه ها باید به نکاتی اشاره کنم. دولت سوم در شهریور ۱۴۰۰ فعالیت خود را آغاز کرد و در بودجه سال ۱۴۰۰ پولی به عنوان ارز ممتاز نداریم آنچه در دولت قبل خرج شد.

و رئیس جمهور ادامه داد: وقتی از مجلس خواستیم ۴۲۰۰ تومان در اختیار دولت قرار دهد یا به ما اجازه دهد به نحوی به مردم غرامت بدهیم، آنها به فوریت طرح ما در مجلس رای ندادند و البته در همان روزی که در همان تاریخی بود. ما درخواست کردیم که شرایط اصلاحات اقتصادی را آغاز کنیم. ابتدا پایه ها و مقدمات را آماده عمل نمی دیدیم، به همین دلیل ۷ ماه با اذن مقام معظم رهبری وقت گذاشتیم. در ایام عید و ماه مبارک رمضان این طرح قابل اجرا نبود تا اینکه بعد از ماه رمضان کار اصلاح اقتصادی را شروع کردیم.

رئیسی در تشریح نکاتی در این زمینه گفت: نکته اول این است که البته در بودجه ۱۴۰۱ باید به الزامات قانونی توجه می کردیم که ارزی که داریم ارز نیمه خالی است و کالاهای اساسی باید به آن توجه شود. چنین باشد با این ارز خریداری شده، ترجیح ارز مانند قبل در قانون لحاظ نشده است. نکته دیگر اینکه شرایطی که در کشور داشتیم شرایطی بود که از این ارز به اشتباه استفاده شد. یعنی سکه ای بود که برای سفره مردم استفاده نمی شد و بخشی از آن روی سفره مردم بود، اما بخشی از آن قطعاً نبود. این را طبق نظر همه کارشناسان می گویم.

رئیس جمهور گفت: همه معتقد بودند بخشی از این ارز روی سفره مردم گذاشته نمی شود و در دست دلالان معامله می شود و به دنبال آن رانت و فساد است. به جای استفاده از این ارز در تولید، از آن برای واردات کالا استفاده کردیم. ارز کشور و نقدینگی کشور باید وارد تولید شود. هرچه نقدینگی به سمت تولید هدایت شود، آثار اقتصادی و رشد اقتصادی آن بر دولت قطعی است. از سوی دیگر ادامه این وضعیت باعث ایجاد شکاف طبقاتی خواهد شد.

رئیسی بیان کرد: حتی شاهد افزایش قیمت کالاهایی بوده ایم که ارز ترجیحی آنها دو برابر شود و این افزایش قیمت گاهی بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصد بوده است. یعنی مشخص بود که این تخصیص ارز ترجیحی مشکلی را حل نکرده و همچنان شاهد رشد قیمت همان کالاها در بازار هستیم.

منبع: بریانا