آشنایی با تعریف و عملکرد امضای الکترونیکی پیشرفته


به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، امضای الکترونیکی پیشرفته یا امضای دیجیتال پیشرفته یکی از تاییدیه های هویت و پذیرش محتوای روش های مستند است.

با این حال، این نوع امضای الکترونیکی منحصر به فرد نیست. دیجیتالی شدن به شرکت ها و سازمان ها این امکان را داده است که بدون نیاز به حضور فیزیکی در دفتر یا شعبه سازمان با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند.

در این مقاله علاوه بر بررسی مفهوم امضای الکترونیکی یا امضای دیجیتال و بررسی تفاوت های امضای الکترونیکی پیشرفته با سایر فرمت های امضای دیجیتال، به بررسی کامل امضای الکترونیکی پیشرفته می پردازیم تا به تمامی ویژگی های آن و نحوه عملکرد آن پی ببرید. با ما بمان

امضای الکترونیکی چیست؟

معنای امضای الکترونیکی یا امضای دیجیتال از یک مفهوم حقوقی قابل تعریف ناشی می‌شود که در دنیای دیجیتال/الکترونیک معادل مفهوم سنتی امضای دست‌نویس است.

این امضا یک موضوع را به تصویر می کشد و نشان دهنده اراده و پذیرش یک متن در این تصویر است.

بیایید ببینیم منظور از امضای الکترونیکی پیشرفته چیست؟ یک امضای الکترونیکی پیشرفته دقیقاً همان چیزی است که به ۱۰۰٪ از فرآیند امضای سنتی اجازه می دهد تا آنلاین شود و مجموعه ای از داده های رمزگذاری شده را از راه دور از طریق هر کانال یا دستگاه دیجیتال در یک پیام الکترونیکی از راه دور ادغام کند.

این تکنیک به تکنیک های مختلفی برای امضای یک سند متکی است. این فرآیند شامل تأیید هویت امضاکننده و سپس ثبت یک امضای الکترونیکی ساده، واجد شرایط یا پیشرفته و پذیرش قرارداد توسط همان شخص است.

در بخش اول فرآیند، روش‌های مختلفی مانند بیومتریک چهره، کارت پروفایل یا رمز عبور یک‌بار مصرف (OTP) برای احراز هویت امضاکننده استفاده می‌شود و در بخش دوم، تکنیک‌های مختلف رمزگذاری برای اطمینان از قابلیت اطمینان و در نتیجه امنیت پیاده‌سازی می‌شود. به دست آمده و امضا به هویت امضاکننده الصاق می شود.

امضای الکترونیکی پیشرفته چیست؟ آشنایی با تعریف و الزامات امضای دیجیتال

امضای الکترونیکی پیشرفته نوعی امضای الکترونیکی است که با مجموعه ای از الزامات فنی و قانونی مطابق با مقررات امضای الکترونیکی اروپا (eIDAS) مطابقت دارد و آن را تضمین می کند. در ادامه این مقاله به تفصیل به آن می پردازیم.

امضای الکترونیکی پیشرفته باید دارای شرایط زیر باشد:

یک لینک منحصر به فرد و غیر قابل انتقال به شناسه سایت.

به خودتان اجازه دهید او را بشناسید.

داده هایی ایجاد کنید که امضاکننده بتواند با اطمینان استفاده کند و کنترل انحصاری داشته باشد.

برای جلوگیری از هرگونه تغییر بیشتر در آن، به داده های سند امضا شده پیوند دهید.

این شرایط به امضای الکترونیکی پیشرفته اجازه می دهد تا از امنیت کامل و سطح بالایی از امضا و قرارداد برخوردار باشد. یکپارچگی محتوای وب سایت یک ویژگی ضروری است. این نوع امضای دیجیتال، امضای الکترونیکی پیشرفته است که تضمین می‌کند که سند امضا شده یا هویت امضاکننده تغییر نمی‌کند.

از امضای الکترونیکی پیشرفته برای چه مواردی می توان استفاده کرد؟

هنوز عملیات روزانه وجود دارد که برای دستیابی به سطح بالایی از امنیت باید دیجیتالی شود. امضای الکترونیکی پیشرفته نسبت به سایر انواع امضای دیجیتال این امنیت را تضمین می کند.

مهمترین فرآیندهایی که نیاز به امضای الکترونیکی پیشرفته دارند عبارتند از:

حساب های بانکی سطح بالا و قراردادها (رهن، برنامه های بازنشستگی، بدهی مستقیم و غیره) در هر بخش.

رویه های بخش حمل و نقل و گردشگری (پذیرایی از هتل، کار مرزی و …).

عملیات دولت الکترونیک و سایر موضوعات مرتبط با همکاری شهروندان.

تفاوت بین امضای دیجیتال ساده، پیشرفته و واجد شرایط

امضای دیجیتال پیشرفته یکی از سه نوع رایج امضای الکترونیکی است. این امضای دیجیتال به طور قابل توجهی با دو نوع دیگر، امضای الکترونیکی ساده و امضای الکترونیکی واجد شرایط متفاوت است.

تفاوت اصلی امضای الکترونیکی پیشرفته با امضای الکترونیکی ساده، شناسایی امضاکننده است. با امضای الکترونیکی ساده، نیازی به ایجاد الگوی شناسایی امضا نیست، در حالی که در امضای الکترونیکی پیشرفته این یک نیاز اساسی است.

الگوی شناسایی یک عامل کلیدی در امضای قرارداد است که قانون را ملزم به داشتن استاندارد امنیتی بالا برای این نوع عملیات پرخطر و همچنین رعایت مقررات مبارزه با پولشویی می کند.

با توجه به ارتباط بین امضای الکترونیکی پیشرفته و ساده با امضای الکترونیکی واجد شرایط، هر دو تمام ویژگی ها و کاربردهای امضای دیجیتال پیشرفته را به اشتراک می گذارند.

اما نکته کلیدی در ایجاد تگ امضا نهفته است. برای ایجاد علامت امضا از یک دستگاه امضای الکترونیکی واجد شرایط استفاده می شود. برای ایجاد امضای دیجیتال به سخت افزار ویژه و اختصاصی نیاز است.

قانون اروپا در مورد امضای الکترونیکی پیشرفته

قاره اروپا در استانداردهای نظارتی امضای الکترونیکی پیشرو جهانی است و این استانداردها در کشورهای مختلف تکرار می شود.

مقررات ۹۱۰/۲۰۱۴ که به اختصار eIDAS (خدمات شناسایی الکترونیکی، احراز هویت و اعتماد) نامیده می شود، چارچوبی را برای امضای الکترونیکی و خدمات اعتماد آنلاین ایجاد می کند.

eIDAS کلیه جنبه های تراکنش های الکترونیکی از جمله امضای الکترونیکی پیشرفته را تنظیم می کند.

در این راستا، ۵AMLD (دستورالعمل‌های ضد پول شویی) با ایجاد فضای منحصر به فرد فرصت در اروپا برای بخش دیجیتال، بهبود زندگی کاربران و کمک به شرکت‌ها برای حفظ رابطه ایمن و شفاف با مشتریان خود، با eIDAS همسو می‌شود.

شناسه امضا، امضای الکترونیکی برای احراز هویت الکترونیکی

SignatureID راه حل کامل امضای الکترونیکی برای احراز هویت الکترونیکی (eID) است. یک راه حل همه کاره که به دلیل انعطاف پذیری بالا و سهولت ادغام با هر موقعیت و هر وسیله ای (از دستگاه های خودپرداز گرفته تا پایانه های دیجیتال، وب یا برنامه های تلفن همراه) سازگار است.

SignatureID یک راه حل سه طرفه است که هر سه نوع امضای الکترونیکی پیشرفته، امضای الکترونیکی ساده و امضای الکترونیکی واجد شرایط را ارائه می دهد.

با SignatureID، مشتری را می توان با استفاده از روش های زیر شناسایی کرد:

امضای دست نوشته، نمودار الکترونیکی

OTP (یک بار رمز عبور) از طریق پیامک یا تماس

صورت بیومتریک

فناوری NFC ID بدون تماس

پین شخصی

SignatureID دارای حداکثر ضمانت‌های امنیتی و انطباق است. دارای eCertificates x.509 v3 است و در Adobe PDF با استاندارد PadES پیاده سازی شده است.

توسعه آن ۱۰۰٪ با eIDAS، AML5 و SEPA مطابقت دارد و دارای مهر زمانی الکترونیکی مناسب است.

نرم افزار آن با استفاده از مکانیزم های منحصر به فرد، مبتنی بر فناوری پیشرفته تصدیق ویدیوی VideoID، و با اجتناب از خصوصیات فیزیکی مورد نیاز امروزه، شناسایی امضا را با تضمین با استفاده از ابزارهای تمام دیجیتال انجام می دهد.

به همین ترتیب، این اولین API RESTful برای خدمات امضای الکترونیکی در بازار است که به هر سازمانی اجازه می دهد قابلیت امضای پیشرفته را از هر کانال در هر فرآیند و دستگاهی در عرض چند ساعت ادغام کند.