آخرین جزئیات وضعیت بازپرداخت وام و ریال دیجیتال


به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، علی صالح آبادی در یک برنامه تلویزیونی اظهار داشت: ارز دیجیتال هنوز در کشورهای مختلف دنیا به رسمیت شناخته نشده است و در برخی کشورها مانند چین ممنوع است.

در سال ۲۰۱۹، دولت مقرراتی را تصویب کرد که به کسانی که مجوز قانونی دریافت کرده‌اند می‌توانند ارزهای دیجیتال را استخراج کرده و از آن برای واردات استفاده کنند.

خرید و فروش ارزهای دیجیتال ممنوع است

صالح آبادی تاکید کرد: در واقع خرید و فروش (صرافی) و سرمایه گذاری در ارزهای رمزنگاری شده ممنوع است اما استخراج و استفاده از آنها برای واردات کالا امکان پذیر است.

مقررات استفاده از ارزهای رمزنگاری شده برای واردات را با هماهنگی وزارت امنیت تهیه کرده ایم که هفته آینده اعلام می شود.

اجرای محاکمه «ریال دیجیتال» در شهریور ماه

وی با اشاره به اینکه نوسانات بازار ارزهای دیجیتال زیاد است و باید به آن توجه کنید، گفت: «ژتون ریالی» یا «ریال دیجیتال» جایگزین اسکناس ریالی شده و کار آن انجام شده است.

همانطور که وعده داده شده بود، ریال دیجیتال به صورت آزمایشی در شهریور اجرا می شود.

وی افزود: اقدام مشابهی در چین انجام شده و ۷۵ میلیون نفر از «یوآن دیجیتال» استفاده می کنند. ناشر ریال دیجیتال بانک مرکزی است و مردم می توانند به جای اسکناس از آن استفاده کنند.

کارتخوان بدون پرونده مالیاتی نداریم

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: قانون انبار انبار که بیش از دو سال پیش در مجلس تصویب شد، بر زمین مانده و اتصال دستگاه های کارتخوان به نظام مالیاتی برقرار نشده است.

این کار در دولت سیزدهم آغاز شد و هم اکنون بیش از هشت میلیون دستگاه کارتخوان ساماندهی شده و این پروژه شب گذشته به پایان رسید.

اکنون هیچ کارتخوانی در ایالت پرونده مالیاتی ندارد.

علی صلاح آبادی گفت: در راستای حاکمیت ریالی و شفافیت اقتصادی، تنظیم مقررات کارتخوان گام بسیار بزرگی بود که انجام شد.

نقش نفت در بودجه چگونه کاهش می یابد؟

صلح آبادی گفت: اقتصاد ایران سال هاست که وابسته به نفت بوده، دولت ها عموما از درآمدهای نفتی استفاده می کنند و نقش مالیات در بودجه دولت ضعیف بوده است.

در یک نظام اقتصادی سالم، درآمد اصلی دولت باید درآمد مالیاتی باشد.

وی افزود: مقام معظم رهبری ۳۰ سال است که همواره بر تفکیک نفت از بودجه و افزایش درآمدهای غیرنفتی تاکید داشته اند.

نسبت درآمد مالیاتی در بودجه دولت باید افزایش یابد که این امر نیازمند زیرساخت است و بخشی از این زیرساخت ها بانکی، فنی یا حقوقی است.

و رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: به عنوان مثال طرح مالیات بر عایدی سرمایه که در مجلس مطرح است یا اقداماتی مانند اجرای جایگاه های ذخیره سازی که از فرار مالیاتی جلوگیری می کند.

هر چه شفافیت بیشتر باشد، نه دولت و نه به مالیات دهندگان ظلم نمی شود، زیرا محاسبه درآمد دقیق خواهد بود.

با چنین اقداماتی می توانیم نقش نفت را در بودجه دولت کاهش دهیم.

افزایش ۸۰ درصدی عرضه ارز وارداتی

علی صلاح آبادی گفت: سرمایه گذاری های امروز در صنعت نفت و گاز قابل مقایسه با دهه گذشته نیست و درآمد ارزی کشور با وجود تحریم ها بسیار بهتر از گذشته است.

تا پایان تیرماه بیش از ۱۴ میلیارد دلار صرفه جویی ارزی برای واردات کالا در سامانه نیما انجام شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸۰ درصد افزایش داشته است.

السلح آبادی درباره افشای اسامی بدهکاران این بانک گفت: این رویه منجر به اقدامات موثر و مهمی شد که باید در وصول مطالبات انجام شود.

اگر تولیدکننده دلایل موجهی داشته باشد بانک ها را همراهی و کمک می کند اما با کسانی که بدهی خود را پرداخت نکنند برخورد می شود.

حداقل استفاده دولت از رشوه

وی گفت: خالص دارایی های خارجی موجود به لحاظ پولی نسبت به سال گذشته تا پایان تیرماه منفی بوده است.

یعنی هر ارزی که از دولت گرفتیم فروخته شده و ریال جمع شده است. بدهی دولت به بانک مرکزی نیز وضعیت خوبی دارد و دولت استفاده بسیار کمی (نزدیک به صفر) از بدهی داشته است.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: اوراق منتشر شده توسط دولت نیز می تواند در پایه پولی موثر باشد و این بخش نیز به خوبی کنترل می شود.

همچنین بانک مرکزی از ابتدای سال تاکنون ۳۰ تن اوراق دولتی فروخته و ریالی از بازار جمع آوری کرده است.

از سوی دیگر بدهی بانک ها به بانک مرکزی که از نظر پولی کارآمد هستند کنترل شده است.

علی صلاح آبادی ادامه داد: درآمد دولت به صورت ماهانه رصد می شود و اموال منجمد دولتی فروخته می شود تا تداخلی در منابع بانک مرکزی ایجاد نشود.

دولت برنامه ریزی خوبی برای مدیریت درآمد و هزینه دارد و انضباط مالی را رویکرد اصلی خود قرار داده است.

الصلح آبادی گفت: به منظور بهبود ارتباط بانک ها با مشتریان، رویه های مهمی از جمله تایید هویت الکترونیکی، امضای الکترونیکی و سفته الکترونیکی در شبکه بانکی اجرا شده است.

در واقع سهولت دسترسی مردم به خدمات و تسهیلات بانکی نسبت به گذشته بسیار زیاد است.

وام ازدواج و فرزندآوری از اولویت های بانک هاست

وی افزود: اولویت تسهیلات بانک ها نیز به عنوان مثال در تسهیلات خرد و اولویت وام ازدواج و فرزندآوری اعلام شده که به بانک ها اطلاع رسانی شده است.

در ابتدای سال جاری بسته تسهیلات بانکی شبکه کوچک را اعلام کردیم. اوراق قرضه و ضمانت نامه بانکی به حدی ساده شده است که اگر مشتری بانکدار خوبی باشد و رتبه اعتباری خوبی داشته باشد می تواند با قرارداد یا حتی ضامن وام دریافت کند.

رئیس کل بانک مرکزی تایید کرد که اگر بانک بیش از یک ضامن معتبر برای بازپرداخت وام درخواست کرده باشد، قانون بودجه امسال را نقض کرده است.

جزئیات تسهیلات پرداخت پایگاه دانش

علی صلاح آبادی مانده تسهیلات شرکت های دانش بنیان را تا پایان تیرماه گذشته ۷۹ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۰ درصد افزایش داشته است.

همچنین به ۱۷۱۵ شرکت دانش بنیان تسهیلات (۲۷ هزار میلیارد تومان) پرداخت شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۸۰ درصد رشد داشت.

میزان حق ازدواج و فرزندآوری

سلح آبادی درباره آخرین مورد پرداخت وام ازدواج و فرزندآوری گفت: از ابتدای سال تا پایان تیرماه ۳۴۳ هزار فقره تسهیلات ازدواج به ارزش ۴۷ هزار میلیارد تومان در کشور پرداخت شده است.

۲۴۱ هزار تسهیلات برای فرزندآوری به مبلغ ۹۶۰۰ میلیارد تومان پرداخت شد که روند بسیار خوبی است.

وی با اشاره به ارز توافقی گفت: حجم معاملات با ارز توافقی به قدری در حال افزایش و تعمیق است که امروز در بازار موثر می شود.

امروز ارز توافقی بازار ارز را در کشور آرام کرده است و همواره عرضه سکه بیشتر از تقاضا است.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: امروز در مسیر حاکمیت ریالی و شفافیت حداکثری حرکت می کنیم که در جلوگیری از فرار مالیاتی و پولشویی بسیار موثر است.

منبع: ایسنا