آخرین اخبار از مذاکرات برجام / آیا توافق نهایی در راه است؟


دیروز هیات ایرانی به ریاست باقری کنی، مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران وارد وین شد. حال باید منتظر ماند و دید نتیجه مذاکرات مسئولان چیست؟

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، هم اکنون تیم های ایرانی و ۴+۱ کشور به همراه تیم آمریکایی در وین حضور دارند. گزارش هایی از حضور این مقامات در وین به منظور از سرگیری مذاکرات برای لغو تحریم ها علیه ایران منتشر شد. با این حال، واشنگتن اخیرا بیانیه ای دو طرفه منتشر کرده است.

خبرگزاری فارس در گزارشی به نقل از یک مقام ارشد کاخ سفید نوشت که مذاکرات هسته ای با ایران رو به اتمام است اما زمان پذیرش توافق توسط تهران در حال سپری شدن است.

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، بامداد روز جمعه مدعی شد که زمان بازگشت تهران به توافق هسته ای در حال اتمام است.

به گزارش رسانه های آمریکایی، کربی در یک کنفرانس مطبوعاتی در کاخ سفید مدعی شد: مذاکرات هسته ای با ایران رو به اتمام است اما زمان پذیرش توافق توسط تهران در حال سپری شدن است.
هیات مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران به ریاست علی باقری، مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران امروز (پنجشنبه) برای شرکت در دور جدید مذاکرات لغو تحریم ها وارد وین پایتخت اتریش شد.

روز چهارشنبه انریکه مورا در توئیتی اعلام کرد که در راه وین است و نوشت: من در راه وین هستم تا بر اساس متنی که هماهنگ کننده روی میز گذاشته است، درباره بازگشت به اجرای کامل برجام گفتگو کنم. ۲۰ جولای.” من از مقامات اتریشی بسیار سپاسگزارم.”

دور هشتم مذاکرات در ۲۰ مارس سال گذشته متوقف شد.

این مذاکرات با جوزف بورل در اوایل جولای سال جاری از سر گرفته شد.

در ۷ و ۸ ژوئیه مذاکرات مستقیماً در دوحه پیگیری شد.

ادعای جدید مقام اروپایی درباره مذاکرات

فارس همچنین گزارش داد که یکی از مقامات ارشد اتحادیه اروپا مدعی شد پیشرفت‌هایی در دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین حاصل شده است که شامل تضمین‌هایی مبنی بر اینکه آمریکا با عقب‌نشینی از وعده‌های خود در آینده مانع از این توافق نخواهد شد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام ارشد اتحادیه اروپا گفت که پیشرفت‌هایی در دور جدید مذاکرات لغو تحریم‌ها در وین حاصل شده است که شامل تضمین‌هایی مبنی بر اینکه ایالات متحده با عقب‌نشینی در آینده مانع از این توافق نخواهد شد.

مشخص نیست که چگونه این امکان وجود دارد و تعدادی از نامزدهای ریاست جمهوری جمهوری خواه قبلاً متعهد شده اند در صورت پیروزی در سال ۲۰۲۴، ایالات متحده را دوباره از توافق خارج کنند.

بر اساس این گزارش، این مقام اروپایی مدعی شد: ما اکنون تضمین های بسیار مهمی داریم، درک من این است که ایران از متن راضی است.

وی مدعی شد: درخواست تهران مبنی بر حذف نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان های تروریستی خارجی آمریکا از مذاکرات خارج شده است و در عوض در آینده – پس از توافق – به آن رسیدگی خواهد شد.

به گفته این مقام اروپایی، تهران و واشنگتن همچنان باید بر سر “مسائل مربوط به لغو تحریم ها و بسیاری از مسائل هسته ای که در ماه مارس همزمان با پیشروی برنامه (هسته ای) ایران وجود نداشت، به توافق برسند.

این منبع اتحادیه اروپا گفت: ما کمی خسته هستیم و نمی توانم خودم را برای چهار هفته دیگر اینجا تصور کنم. این دور دیگری نیست، ما اینجا هستیم تا متن را نهایی کنیم. من فکر می کنم این یک احتمال واقعی است، اما آسان نخواهد بود.

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، مدعی شد «مذاکرات هسته‌ای با ایران رو به پایان است» و توپ را به زمین ایران بازگرداند و گفت: «اما وقت آن رسیده است که تهران بپذیرد توافق در حال اتمام است. “

پیشتر یک مقام آمریکایی پس از اعلام از سرگیری دور جدید مذاکرات رفع تحریم ها در وین مدعی شده بود که واشنگتن با انتظارات کم در این مذاکرات شرکت می کند.

وی همچنین با بیان اینکه «همه می‌دانند یک توافق چگونه باید باشد»، مدعی شد که برای دستیابی به توافق، لازم است ایران از ادعاهای خود در مورد موضوعات خارج از محدوده برجام (مانند بازرسی‌های آژانس و خروج از برجام) صرف‌نظر کند. سپاه پاسداران ایران از لیست سازمان های تروریستی خارجی خارج شده است.